https://www.gaziantephavuzculuk.com/havuz-kimyasallari/

Havuz kimyasalları, havuzunuzun zaman içinde çevresel ve kullanımdan kaynaklı kirlenerek yarattığı insan sağlığına zararlı bakteri oluşumlarını önlemek için kullanılan sıvı veya toz kimyasal havuz ilaçlarıdır.

Havuz kimyasalları nelerdir?  

Başlıca havuz kimyasalı sıvı ve toz klordur. Havuz suyu toz veya sıvıklor sayesinde mikrop ve bakterileri arınarak ve yosun veya bakterilerden korunur. Bir diğer önemli havuz kimyasalı klor ve ph düşürücü desteği ile yosun oluşumunu engelleyecek olan yosun önleyici ve yosun öldürücülerdir.

Havuz kimyasalı yosun önleyici kullanımı.

Havuzunun temiz ve sağlıklı kalması için şarttır.Yosun önleyici kullanımı ise havuzlarin şu hacmi yani tonajla alakalidir. Eğer bunu ortalama 300 ton luk bir havuz için düşünür iseniz haftada 4 yada 5 litre atmanız ideal olacaktır.ph düşürücü ve ph yükseltici kimyasallar ise havuz suyundaki ideal ph oranını korumada yardımcı olurlar.Yani havuz suyunun alkalitesini dengelemek gerekir. Bunların dışında havuzda filtre edilemeyen partikülleri topaklayıcı, çöktürücü ya da havuz suyu parlatıcısı olarak kullanılan havuz kimyasallar da mevcuttur.

Havuz kimyasalları kullanım miktarı, havuzunuzun büyüklüğüne yani daha önce dediğimiz gibi şu tonajı ile değişkenlik gösterir. Piyasadaki ucuz havuz kimyasalları istenen etkinin ötesinde havuz kimyasalları zararları oluşturabilir. Sebebi ise dolum ve bazı kimyasalları istenilen özellikten düşük kimyasallar yapmaktir.O nedenle mutlaka havuz kimyasalı alırken sağlık bakanlığından sertifikalı ürünleri tercih etmeniz önerilir.

Havuz kimyasalları kullanım oranları ise otomatik ölçüm cihazları ve dozajlama yapan otomasyon sistemleri yani otomatik kimyasal çekimi yapan cihazlarla ayarlanabileceği gibi, havuz suyu test ölçüm kitleri ile de belirlenebilir.

Havuz kimyasalı ilave edilirken konuya mutlaka profesyonelce yaklaşılmalı, sebebi ise sonuçta bu kimyasal olduğu için fazla ve eksik kullanımında havuz suyunda sağlığa zarar verecektir.uzman değilse bir uzmana başvurulmalıdır.

www.gaziantephavuzculuk.com

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir