Yüzme havuzu sezonu açıldı.

havuz temizliği nasıl yapılır.?http://www.gaziantephavuzculuk.com

Havuz sezonunu sorunsuz geçirmek için bazı temel bilhileri uyğulamak gereklidir.

1. Yüzme havuzunda kullanılan ekipmanların (pompa, filtre,tesisat, elektirik v.s) kimyasalların doğru çalıştığı ve kullanıldığından emin olunmalıdır.

2. Havuz suyu boşaltılarak veya mevcut havuz suyu kimyasal kullanılarak havuz içerisinde bulunan derz dolguları kontrol edilir. Gerekirse dolğu yenilenmesi yapılır. Genelde havuzun temizliği yapılır, havuz kimyasallari ile temizlenir. (Taşmalı havuzlarda denge tankı muhakkak temizlenmelidir)aksi halde havuz temizlenmiş ama havuzun kalbi diyebiliceğimiz havuz denge tankı pis ve bakteri yuvası olur.Buda havuza karışarak yapılan işlemleri boşa çıkarır.

3. Makine dairesinde bulunan ekipmanların havuz pompa,havuz su arıtma filitresi ve tesisatların temizlikleri yapılarak su alımına hazır hale getirilir.

4. Havuz içinin yosun önleyici ile komple duvar ve zemin olmak kaydıyla firça ile yedirilerek bir saat beklenir ve ikinci kez yapılır.

5. Havuz suyu doldurularak filitre bakımı yapılır.

Buradakı amaç kışın bekletilen çalışmayan havuzlarda duran suyun bakteri oluşumuna elverişli olmasından ve filitrasyon kumunun taşlaşmasını önlemektir.

6. Havuz suyun durumuna burada Havuz temizligi nasil yapılır göre 100 m3 suya 1-1,5 lt çöktürücü atılır. 12 saat sonra filtrasyon sistemi çalıştırılarak havuz dip temizliği nasıl yapılır. Bu işlem sonrası ters yıkama yapılır 5,6 dakika ve durulama işlemleri yapılarak sistem normal filtrasyon şekliyle havuz normal çalıştırmaya alınır.

Havuz bakımı nasıl yapılır.?

7. Havuz suyunun Test kiti yardımıyla pH-Klor-Alkanilite derğerleri ölçülerek istenilen değerlere getirilir.burada kimyasalı azar azar kullanılarak beklenip yapılması uygundur bilmeyenler için. (pH 7.2-7. 6 PPM, Klor 1-1,5 PPM, Alkalinite 80-1230 PPM)

Gaziantep havuz bakımı.?

8. Havuz suyu 100 m3 için 1 kg Stabil granül klor ( veya HTH) ile şoklama yapılır,Şoklamada ki olay ise havuz suyunun kendine gelmesidir.

9. 100 m3 suya 300-500 ml olcak şekilde havuz denge tankına yosun önleyici atılır,

10. Havuz suyundaki tüm değerler tekrar ölçüler ve ideal değerleri ile kıyaslanır.Her şey uygunsa havuz kullanmaya açılr.

Havuz motorlari

HAVUZUNUZUN PERİYODİK BAKIM İŞLEMLERİ

Yukarıda sayılan sezon başında yapılması gereken kontroller ve uygulamalar yapıldıktan sonra havuzunuzu sezon sonuna kadar mükemmel bir durumda tutmanın sırrının doğru koruma bakımı uygulamak olduğunu unutmayın.

Bunun için size tavsiyemiz düzenli olarak her gün sabah erken saatte (havuz kullanıma açılmadan 1-2 saat öncesi) havuz suyunu ölçümleri yapılarak ideal değerlere kıyaslanmalı, ihtiyaç duyulduğunda taktirde gerekli oranlarda kimyasal kullanılmalıdır.Havuz kimyasalları.

HAVUZUNUZUN SEZON SONU KIŞ BAKIMI İŞLEMLERİ

Yüzme havuzunuzu kışa hazırlamak havuz bakımın en önemli kısmıdır.

Havuzunuz kış boyunca tortu, leke ve paslardan korumak için uygun bakıma ihtitaç duyar. Bunun nedenle;Havuzda havuz kışlık bakım kimyasalı kullanılmalıdır.

1. Havuz kapatılmadan önce mutlaka klor şoklaması yapılmalıdır,

2. Havuz dip temizliğinin ardından tekrar havuz filtresinin ters yıkama ve durulama işlemlerini yapılmalıdır,

3. Havuz su seviyesini; eğer havuzunuz Skimmerli ise skimmerlerin 10 cm altına kadar, havuzunuz taşmalı ise su seviyesini lambaların 20 cm altına kadar indirin.

4. Soğuk bir kış sezonu geçiyorsa donmaya karşı filtre, boru ve pompa hattındaki su boşaltılır.

Havuzu dolu tutmak ve içine yarısı kum ,çakıl vs doldurup havuzun içine atılmalıdır.

5. Ayda 1 kez 100 m3 suya 1 litre havuz kışlık bakım kimyasalı ve 1 kg klor atılıp pompalar 24 saat çalıştırılır (pH değerlerinin 7.2-7.6 PPM arasında olmasına dikkat edin)

6. Havuz su seviyesinin donmaya karşı korumabilmesi için şamandıra veya dispanser kullanılabilir,

7. Son tavsiyemiz eğer havuz örtünüz varsa muhakkak kullanın.

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir